U susret Lombardiji – Giro di Lombardia

Pin It

Sezona 2011 došla je do svog kraja. Očekuje nas samo još jedan klasik u subotu 15. oktobra. Điro di Lombardija (Giro di Lombardia) je poslednja od pet monumantalnih klasika.

Dok se Trka Milano—Sanremo naziva: La Primavera, sprinterski klasik, i nezvanično svetsko prvenstvo, Điro di Lombardija, je pravi brdski klasik poznatiji pod nazivom “Trka opalog lišća”.

Prvo izdanje ove trke je održano 1905. godine, tada se zvala trka Milano-Milano. Svoje današnje ime dobija 1907. godine. Maršuta je menjana mnogo puta, tako da je start i finiš trke bio u raznim gradovima kao što su: Milano, Sesto San Đovani, Bergamo, Vareze, Monca i drugim. 2004. godine, trka je počela u Švajcarskoj da bi završila u gradu Komo, Italija. Najpoznatiji uspon na ovoj trci je brdo ital. Madonna del Ghisallo iznad jezera Komo.

Nekada se na njenoj maršuti nalazio i ubitačni uspon “Muro di Sormano” kog smo vam detaljnije predstavili OVDE, ali je zbog neverovatne težine brda i na zahtev vozača izbačen sa trke. U proteklih sedam izdanja trke trijumfovala su samo trojica vozača: Filip Žilber, Damjano Kunego i Paolo Betini. Naredne godine trka menja svoj termin, i voziće se 29. septembra 2012

Il Lombardia 2011: LINK <

Il Lombardia 2010 >LINK<

DOSADAŠNJI POBEDNICI:

1905                       Giovanni Gerbi (ITA)
1906                       Giuseppe Brambilla (ITA)              Bianchi
1907                       Gustave Garrigou (FRA)
1908                       François Faber (LUX)
1909                       Giovanni Cuniolo (ITA)
1910                       Giovanni Michelotto (ITA)
1911                       Henri Pélissier (FRA)
1912                       Carlo Oriani (ITA)
1913                       Henri Pélissier (FRA)
1914                       Lauro Bordin (ITA)           Bianchi
1915                       Gaetano Belloni (ITA)
1916                       Leopoldo Torricelli (ITA)
1917                       Philippe Thys (BEL)
1918                       Gaetano Belloni (ITA)     Bianchi
1919                       Costante Girardengo (ITA)
1920                       Henri Pélissier (FRA)
1921                       Costante Girardengo (ITA)
1922                       Costante Girardengo (ITA)           Bianchi
1923                       Giovanni Brunero (ITA)
1924                       Giovanni Brunero (ITA)
1925                       Alfredo Binda (ITA)
1926                       Alfredo Binda (ITA)
1927                       Alfredo Binda (ITA)
1928                       Gaetano Belloni (ITA)
1929                       Piero Fossati (ITA)
1930                       Michele Mara (ITA)         Bianchi
1931                       Alfredo Binda (ITA)
1932                       Antonio Negrini (ITA)
1933                       Domenico Piemontesi (ITA)
1934                       Learco Guerra (ITA)
1935                       Enrico Mollo (ITA)
1936                       Gino Bartali (ITA)
1937                       Aldo Bini (ITA)   Bianchi
1938                       Cino Cinelli (ITA)
1939                       Gino Bartali (ITA)
1940                       Gino Bartali (ITA)
1941                       Mario Ricci (ITA)
1942                       Aldo Bini (ITA)   Bianchi
1943       Nije vožena
1944       Nije vožena
1945                       Mario Ricci (ITA)
1946                       Fausto Coppi (ITA)           Bianchi
1947                       Fausto Coppi (ITA)           Bianchi
1948                       Fausto Coppi (ITA)           Bianchi
1949                       Fausto Coppi (ITA)           Bianchi-Ursus
1950                       Renzo Soldani (ITA)
1951                       Louison Bobet (FRA)
1952                       Giuseppe Minardi (ITA)
1953                       Bruno Landi (ITA)
1954                       Fausto Coppi (ITA)           Bianchi-Pirelli
1955                       Cleto Maule (ITA)
1956                       André Darrigade (FRA)  Bianchi-Pirelli
1957                       Diego Ronchini (ITA)       Bianchi-Pirelli
1958                       Nino Defilippis (ITA)
1959                       Rik Van Looy (BEL)
1960                       Emile Daems (BEL)
1961                       Vito Taccone (ITA)
1962                       Jo de Roo (NED)
1963                       Jo de Roo (NED)
1964                       Gianni Motta (ITA)
1965                       Tom Simpson (GBR)        Peugeot BP Michelin
1966                       Felice Gimondi (ITA)
1967                       Franco Bitossi (ITA)
1968                       Herman van Springel (BEL)
1969                       Jean-Pierre Monseré (BEL)
1970                       Franco Bitossi (ITA)
1971                       Eddy Merckx (BEL)          Molteni
1972                       Eddy Merckx (BEL)          Molteni
1973                       Felice Gimondi (ITA)       Bianchi-Campagnolo
1974                       Roger De Vlaeminck (BEL)            Brooklyn
1975                       Francesco Moser (ITA)  Samson
1976                       Roger De Vlaeminck (BEL)            Brooklyn
1977                       Gianbattista Baronchelli (ITA)     Scic
1978                       Francesco Moser (ITA)  Samson Campagnolo
1979                       Bernard Hinault (FRA)    Renault-Gitane-Campagnolo
1980                       Fons De Wolf (BEL)          Boule d’Or-Colnago
1981                       Hennie Kuiper (NED)      DAF Trucks-Cote D’Or
1982                       Giuseppe Saronni (ITA) Del Tongo-Colnago
1983                       Sean Kelly (IRL) Sem-France Loire
1984                       Bernard Hinault (FRA)    La Vie Claire
1985                       Sean Kelly (IRL) Skil Sem Kas Miko
1986                       Gianbattista Baronchelli (ITA)     Supermercati Brianzoli
1987                       Moreno Argentin (ITA)  Gewiss-Bianchi
1988                       Charly Mottet (FRA)       Systeme U-Gitane
1989                       Tony Rominger (SUI)      Chateaux d’Ax
1990                       Gilles Delion (FRA)           Helvetica-La Suisse
1991                       Sean Kelly (IRL) PDM-Ultima-Concorde
1992                       Tony Rominger (SUI)      Toshiba
1993                       Pascal Richard (SUI)        Ariostea
1994                       Vladislav Bobrik (RUS)    Gewiss-Ballan
1995                       Gianni Faresin (ITA)        Lampre-Panaria
1996                       Andrea Tafi (ITA)              Mapei-GB
1997                       Laurent Jalabert (FRA)   ONCE
1998                       Oscar Camenzind (SUI)  Mapei-Bricobi
1999                       Mirko Celestino (ITA)     Polti
2000                       Raimondas Rumšas (LTU)             Fassa Bortolo
2001                       Danilo Di Luca (ITA)         Acqua & Sapone-Cantina Tollo
2002                       Michele Bartoli (ITA)       Fassa Bortolo
2003                       Michele Bartoli (ITA)       Fassa Bortolo
2004                       Damiano Cunego (ITA)  Saeco
2005                       Paolo Bettini (ITA)           Quick Step-Innergetic
2006                       Paolo Bettini (ITA)           Quick Step-Innergetic
2007                       Damiano Cunego (ITA)  Lampre-Fondital
2008                       Damiano Cunego (ITA)  Lampre
2009                       Philippe Gilbert (BEL)     Silence-Lotto
2010                       Philippe Gilbert (BEL)     Omega Pharma-Lotto

(BiciSvet.com/Đorđe Pejković)

Facebook Comments

comments

Powered by New Facebook Comments

1 thought on “U susret Lombardiji – Giro di Lombardia

Leave a Reply